Final Four του βόλεϊ sτην Άρτα

Κυπελλούχος Ελλάδος για πρώτη φορά η ΑΕΚ

Στην Άρτα χτύπησε για ένα διήμερο η καρδιά του ελληνικού βόλεϊ με τη διοργάνωση του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στις γυναίκες.
Ο Δήμος Αρταίων, η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης και η ΕΣΠΕΔΕ φιλοξένησαν με τον πιο ιδανικό τρόπο τη διοργάνωση που έγινε στο Κλειστό γυμναστήριο Τ9 στους Κωστακιούς Άρτας.
Το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας στο βόλεϊ γυναικών πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η ΑΕΚ, η οποία νίκησε στον τελικό του Final-4 της Άρτας με 3-1 (25-21, 14-25, 25-20, 25-20) σετ τον Παναθηναϊκό. Η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών καθώς επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟΚ στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 στην Άρτα. Στο ντέρμπι των Δικεφάλων ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-1 (τυπικά γηπεδούχος η ΑΕΚ), ωστόσο μετά το 1-1 η Ένωση κυριάρχησε και έκλεισε ραντεβού με τον Παναθηναϊκό με τις δύο ομάδες να συνθέτουν για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού το ζευγάρι των φιναλίστ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό γυμναστήριο Τ9 στην Άρτα με 3-0 σετ τον Α.Ο. Θήρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.
Το Σάββατο στην Άρτα, ήταν βραδιά θριάμβου για το βόλεϊ γυναικών της ΑΕΚ καθώς χρίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Ελλάδος.
Οι «κιτρινόμαυρες» νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 3-1 στα σετ, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο κλειστό γήπεδο Τ9 της Άρτας.
Oι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο σετ, φτάνοντας νωρίς στο +2. Ξεκίνησαν το δεύτερο σετ έχοντας το προβάδισμα όμως ο Παναθηναϊκός, ισοφάρισε και κατέκτησε εύκολα το σετ με 25-14.
Όμως, η ΑΕΚ επανήλθε στο τρίτο σετ και πήρε ξανά το προβάδισμα με 2-1.
To τέταρτο σετ ήταν θρίλερ από την αρχή, με την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να είναι κοντά στο σκορ.
Ωστόσο, με 20-25 η ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος.