Super League 2

Χορεύοντας στη βροχή ο ΠΑΣ, 2-0 τον Καραϊσκάκη

Στην κορυφή της Super League 2 βρίσκουν οι γιορτές τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος νίκησε 2-0 του Καραϊσκάκη, στο κατ’ ευφημισμόν «ηπειρώτικο ντέρμπι» της 10ης αγωνιστικής της Super League 2. Οι Γιαννιώτες πέτυχαν δύο γκολ κι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, φτάνοντας στη νίκη, κάτω από πολύ δυνατούς ανέμους και βροχή, και ξεπέρασε το εμπόδιο του Καραϊσκάκη, για την 10η αγωνιστική της Super League 2 και παρέμεινε πρώτος με +4 από τον δεύτερο Απόλλων Σμύρνης στην προσπάθειά του για επιστροφή στη Super League 1.
Ωστόσο στον αγώνα προέκυψαν προβλήματα λόγω… καιρού. Πιο συγκεκριμένα, μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο διαιτητής Γιουμαντζίδης διέκοψε τον αγώνα, καθώς μετά τη δυνατή βροχή, οι ισχυροί άνεμοι άρχισαν να παίρνουν τις διαφημιστικές πινακίδες στον αγωνιστικό χώρο, θέτοντας έτσι σε κίνδυνο τους ποδοσφαιριστές.

Η ομάδα των Ιωαννίνων, ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολόπουλου, ο Παντελάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του ΠΑΣ. Στη συνέχεια, ο Κριζμάν, αφού απείλησε στο 23′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ένα λεπτό αργότερα σημείωσε το 2-0.

Ο Αποστολόπουλος εκτέλεσε φάουλ κι ο Κριζμάν με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας από νωρίς το 2-0 για την ομάδα του.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις κοντά και σε τρίτο τέρμα, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στις ευκαιρίες που δημιούργησε με τον Παμλίδη, να σκοράρει στο 52′ αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και ο ΠΑΣ διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της Super League 2.

Ο αγώνας
Γκολ : Παντελάκης 23′, Κριζμάν 24′
Κίτρινες : Λώλης, Κάστρο, Αποστολόπουλος / Ψιάνος, Χατζηστραβός

Διαιτητής: Γιουματζίδης Μελέτιος (Πέλλας) Βοηθοί: Δεμερτζής Χρήστος (Πέλλας) – Κηλικιώτης Δημήτρης (Ξάνθης)
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης) : Χουτεσιώτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος, Παντελάκης, Ζιούλης, Σιόντης, Κάστρο, Ξύδας (79′ Ξύδας), Παμλίδης (88′ Πήλιος), Κρίζμαν, Λώλης (63′ Λεό)
Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Καπίας, Βλάχος, Μασούρας, Μέτσε (46′ Αλμπάνης), Κούστα (38′ λ.τρ. Κούστα), Χατζηστραβός, Ψιάνος (76′ Καψάλης)